A-H
Diskriminācija, kas balstīta ķermeņa izmērā vai formās
Starptautiskā literatūrā kā sinonīmu izmanto arī vārdus resnumfobija, svara stigma, resnumaizspriedumi u.c. - katram no tiem nozīme nedaudz atšķiras.
Situācija, kurā cilvēki bez objektīva un saprātīga pamata piedzīvo atšķirīgu attieksmi, jo dzīvo lielākā ķermenī. Ķermeņa lielums šādā gadījumā ir subjektīvs un var būt atkarīgs gan no sabiedrības, gan indivīda subjektīvā vērtējuma. Tā var izpausties kā verbāla vai neverbāla aizskaršana, diskriminācija mācību, medicīnas vai darba vidēs, vides nepiekļūstamība, apģērbu izmēru trūkums, u.c.
Diētu kultūra
Vērtību kopums, kurā svara zaudēšana, tievums, sevis ierobežošana, apsēstība ar ēdienu un fiziskiem treniņiem tiek vērtētas augstāk par holistisku veselību un labsajūtu. Šāda kultūra tiek uzturēta caur medijiem, sabiedrības naratīviem un medicīniskiem aizspriedumiem. Ilgtermiņā tā veicina svara stigmu, resnumaizspriedumus un traucētu ēšanas uzvedību.
Eiblisms, jeb ķermeņa spēju diskriminācija
[angļu - ableism]
Aizspriedumi un diskriminācija pret cilvēkiem ar kustību, mentālās veselības ierobežojumiem vai atšķirīgām piekļūstamības vajadzībām. Tie nereti atspoguļojas apsvērumos un attieksmēs, ka šādi cilvēki ir mazāk spējīgi un varoši, kā arī pelnījuši mazāk cieņpilnu attieksmi salīdzinājumā ar cilvēkiem bez tās. Svara stigmas un resnumaizspriedumu kontekstā termins tiek izmantots skaidrojot tendenci domāt, ka cilvēki lielākos ķermeņos nav spējigi paveikt atsevišķas darbības un tāpēc ir mazāk vērtīgi.
Estētiskā vardarbība
[ spāņu - violencia estética ]
Vardarbība, kuru vēršam pret savu ķermeni, lai iekļautos sabiedrībā noteiktos skaistuma ideālos (plastiskās operācijas, bīstamas diētas un citas ķermeni pārveidojošas skaistuma procedūras vizuāla rezultāta iegūšanai).
Versija 02.2025 / Šo vārdnīcu sagatavoja biedrība Flourish NGO. Darbs kā kopums var tikt izplatīts saskaņā ar autortiesību licences CC BY-NC 4.0 DEED noteikumiem - nekomerciāliem mērķiem un ar atsauci uz autoru.
Diētu industrija
Tā ir globāla multi-miljardu vērta industrija, kura mērķis ir piedāvāt cilvēkiem preces un pakalpojumus svara zaudēšanai vai zema svara saglabāšanai. Tā gūst ienākumus no resnuma izspriedumu uzturēšanas un sabiedrības spiediena iekļauties nospraustos skaistuma ideālos (kas var būt mainīgi). Lai arī šīs industrija sola veselības uzlabošanos, pētījumi liecina, ka liela daļa diētu nav efektīvas ilgtermiņa svara kontrolei un veicina t.s. yo-yo svara pieaugumu, ēšanas traucējumus un negatīvu ķermeņa tēlu.
Estētiski motivēta vardarbība
[ angļu - appearance related violence ]
Fiziska, emocionāla un cita veida vardarbība (t.sk. diskriminācija, naida runa, naida noziegumi, u.c.), kas tiek veikta balstoties uz upura ārējo izskatu vai atsevišķiem ar to saistītiem aizspriedumiem.
Helsisms
[ angļu - healthism ]
Attieksmju un pārliecību kopums par to, ka veselība ir svarīgākais dzīves mērķis, indivīds vienpersoniski ir atbildīgs par savu veselību, un tā ir viņa pilnā kontrolē. Netiek ņemti vērā strukturāli, vides, kultūras un citi šķēršļi - ģenētika, nabadzība, traumas, vides problēmas, diētu kultūra, kapitālisms un neskaitāmas citas. Svara stigmas kontekstā termins attiecināms uz uzskatu, ka zaudēt svaru veselības nolūkos ir indivīda morāles jautājums, tāpēc visi ar virssvaru ir mazāk vērtīgi vai vienkārši slinki, bez paškontroles.
I-Ļ
Ķermeņa pozitīvisms
[ angļu - body positivity ]
Kustība, kurā tiek sludināta pašmīlestība un atzinība visiem ķermeņu veidiem. Dažādi uzņēmumi to plaši izmanto savas auditorijas iespējošanai. Resnuma pieņemšanas kustībā tā tiek kritizēta par to, ka centrējas tikai uz pozitīvu ķermeņa ārējo paštēlu (patikšanu sev vizuāli), nevis veselību un ķermeņa spējām. Papildus problemātika tiek saskatīta tajā, ka ķermeņa pozitīvisms nav visiem pieejams (finansiālu un citu šķēršļu dēļ), kā arī arvien biežāk tiek neētiski izmantots mārketinga nolūkos.
Ķermeņatbrīvošanās (kustība)
[ angļu - body liberation (movement) ]
Sociāla un politiska kustība, kuras pamatā ir atbrīvošanās no sabiedrības ekspektācijām un sociālām apspiešanas sistēmām, kas atsevišķus ķermeņus (ķermeņu veidus) uzskata par vērtīgākiem, veselīgākiem un iekārojamākiem par citiem. Tā uzsver, ka visi ķermeņi ir pelnījuši cieņpilnu attieksmi, neatkarīgi no to izmēra, formas, fiziskajām spējām, dzimuma vai citām ārējām iezīmēm.
Intersekcionalitāte
Veids, jeb perspektīva kā lūkoties uz indivīdu, sabiedrības grupu vai sociālu problēmu. Ikvienam dzīves laikā piemīt un rodās vairākas identitātes šķautnes. Intersekcionalitāte visbiežāk tiek izmantota skaidrojot vai analizējot šīs pārklājošās marginalizētās identitātes un pieredzes ar mērķi izgaismot pastāvošo netaisnību un diskriminācijas ietekmi. Piemēram, resnas sievietes cieš no svara stigmas daudz biežāk, nekā vīrieši. Resnas nabadzīgas sievietes arī to piedzīvo atšķirīgi, nekā bagātas, utjp.
Internalizēta resnumfobija
Psiholoģijā un socioloģijā internalizācija tiek skaidrota kā ārēju attieksmju, vērtību, standartu un viedokļu integrēšana pašam savā identitātē vai to saistīšana ar savu vērtību. Internalizēta resnumfobija vai svara stigma izpaužas negatīvos sabiedrības aizspriedumos, kurus pārņemam un attiecinām uz savu un citu cilvēku ķermeņiem. Piemēram, pārliecība, ka neesi iemīlams vai vērtīgs kā cilvēks, jo Tev ir liekais svars (lai arī patiesībā, mūsu cilvēcīgajai vērtībai nav saistības ar mūsu izskatu) vai grūtības pieņemt komplimentus par savu izskatu, u.c.
Ķermeņkaunināšana
[ angļu - body shaming ]
Negatīvu un kritizējošu komentāru veikšana par kāda cilvēka ķermeni, it īpaši tā svaru, izmēru, formām, apmatojumu vai citām ārējām iezīmēm. Tā veicina negatīvu ķermeņa paštēlu un, it īpaši ja piedzīvota ilgstoši, rada nopietnu ietekmi uz mentālo veselību un ēšanas traucējumu risku.
Ķermeņa tēls
Tas ir sarežģīts koncepts, kurā iekļautas personas domas, sajūtas un uztvere par savu ķermeni. To ietekmē virkne faktoru - ģenētika, personīgās pieredzes, kultūras normas, informācija medijos un citi. Ķermeņa tēls ne vienmēr objektīvi atbilst fiziskai ķermeņa formai un negatīvas asociācijas ar to var ietekmēt mentālo un fizisko veselību.
Iekļaujoši izmēri un dažādu izmēru iekļaušana
[ angļu - inclusive sizes and size inclusivity ]
Iekļaujoši izmēri ir tādi, kas atbilst plašam, nevis tikai šauram industrijas standartizētam apģērba izmēru diapazonam. Savukārt, dažādu izmēru (cilvēku) iekļaušana ir darbība vai to kopums, kas izaicina nozares normas un veicina daudzveidīgāku un iekļaujošāku tirgu iztrādājot, ražojot un popularizējot produktus un pakalpojumus plašam ķermeņa izmēru un formu diapazonam. Tās ietvaros iekļautas arī aktivitātes dažādu ķermeņu redzamības un pārstāvniecības veicināšanai.
Intuitīva ēšana
Intuitīva ēšana ir pieeja, kas iedrošina ieklausīties sava ķermeņa dabiskajos signālos, nevis sekot ārējiem uzstādījumiem. Tās mērķis ir palīdzēt cilvēkiem atbrīvoties no diētu mentalitātes un atjaunot veselīgas attiecības ar ēdienu. Tā vietā, lai koncentrētos uz to, ko ēst vai cik daudz ēst, intuitīva ēšana māca uzticēties sava ķermeņa signāliem un ēst tā, lai tu justos labi. Saistībā ar svara stigmu tā tiek piedāvāta kā pretstats diētu kultūrai, kas balstās kaunināšanā un ierobežošanā. Tā ir arī viena no metodēm ēšanas traucējumu ārstēšanā.
Ķermeņa neitralitāte
[ angļu - body neutrality ]
Tās mērķis ir veicināt visu (t.sk. sava) ķermeņa beznosacījumu pieņemšanu, uzmanību virzot no izskata uz funkcionalitāti un ķermeņa spējām. Balstās uz apziņu, ka dzīves laikā mūsu ķermeņu fiziskā forma pastāvīgi mainās un, apzinoties arī katra individuālos fiziskos ierobežojumus un trūkumus, piedāvā rīkus reālistiskai tās pieņemšanai. Tā tiek uzsvērta kā ilgtspējīgāka pieeja par ķermeņa pozitīvismu, jo reālistiskākas un līdzjūtīgākas attiecības ar savu fizisko "es" palīdz mazināt ar ķermeniskām pieredzēm saistīto spriedzi.
Lukisms, jeb izskata diskriminācija
[ angļu - lookism ]
Diskriminējošas attieksmes un darbības, kas balstās kāda cilvēka izskatā, it īpaši ja šis cilvēks neatbilst nospraustajiem sabiedrības skaistuma un pievilcības kanoniem.
M-R
Resnuma pieņemšanas kustība
[ angļu - fat activism / fat acceptance movement ]
Sociāla kustība, kuras galvenais mērķis ir mazināt resnu cilvēku stigmatizāciju un diskrimināciju. Tā iestājas par dažādu ķermeņu pieņemšanu, sevis mīlestību un tiesībām dzīvot pilnvērtīgu un laimīgu dzīvi neatkarīgi no ķermeņa lieluma. Resuma pieņemšanas kustības aktīvisti cenšas mainīt sociālās normas, apstrīdot kaitējošos skaistuma standartus un iestājas par rīcību, kas aizsargā resnu cilvēku tiesības.
Resnumaizspriedumi
[ angļu - fat bias vai anti-fat bias]
aizspriedumi, negodīga, nevienlīdzīga attieksme un pat diskriminācija palielināta svara dēļ. Nereti tie ir pieņēmumi, ka cilvēki ar lieko svaru ir slinki, neveselīgi vai tiem trūkst paškontroles un var izpausties darba vietās, medicīnas iestādēs, ģimenē, atspoguļojumā medijos un virknē citu situāciju.
Resnumfobija
[ angļu - fatphobia, nereti kā sinonīmus izmanto arī vārdus anti-fat, fatmisia, weight bias and weight stigma un katram no tiem ir nedaudz atšķirīga konotācija ]
Aizspriedumi, nepatika vai diskriminācija pret cilvēkiem, kuri ir resni (vai vērotāja acīs šķiet resni). Tas izpaužas dažādos veidos, tostarp nevēlamos komentāros par svaru un ķermeni, diskriminējošās darbībās, redzamības trūkumā medijos utjp.
Resnumkaunināšana
[ angļu - fat shaming ]
negatīvu komentāru izteikšana par kāda cilvēka svaru, izmēru, formām vai citiem tā aspektiem, t.sk. sava ķermeņa kaunināšana par tā izmēriem vai neatbilstību sabiedrībā valdošajiem skaistuma ideāliem.
Resno apspiešana
[ angļu - fat oppression ]
Sistēmiska pakļaušana, šķēršļi, vērtības mazināšana cilvēkiem ar objektīvi vai vizuāli šķietami lielāku svaru. Izpaužas kā atstumšana, vajāšana, tiesību atņemšana un citas darbības, kas kavē vienlīdzīgu un taisnīgu pastāvēšanu sabiedrībā. Teorijā tiek skaidrota līdzībās ar sistēmisku rasismu, seksismu, homofobiju un citiem terminiem, kā arī apspiešanas sistēmām (angļu - oppressive systems).
Resns
Resns latviešu valodā - tāds, kam ir samērā liels šķērsgriezuma laukums vai tāds, kas ir aptaukojies, kļuvis tukls. Vārds ar stigmatizējošu konotāciju, bieži tiek nievājoši izmantots ķermeņkaunināšanai un pazemošanai. Tāpēc nereti tiek aizstāts ar sinonīmiem - tukls, apaļš, mollīgs, apaļīgs, u.c. Aktīvisma kontekstā vārds tiek izmantots kā neitrāls, aprakstošs īpašības vārds (līdzīgi kā tievs, lokans u.c.) ar mērķi neitralizēt vārda negatīvo konotāciju.
Resno atbrīvošanās kustība
[ angļu - fat liberation (movement)]
Kustība, kas iestājas pret ķermeņa svarā un formās balstītu diskrimināciju, veicina visu ķermeņa izmēru pieņemšanu. Tās sākums ir radikālā resnuma pieņemšanas kustībā un mērķis ir atbrīvoties no sistēmiskas svara stigmas, t.sk. veselības aprūpē, medijos, darba tirgū un ikdienas dzīvē. Var tikt uzskatīta par ķermeņatbrīvošanās atzaru.
Resnuma kategorijas
[ angļu - fategories ]
Resnuma ktīvistu starpā reizēm tiek izmantots iedalījums resnuma kategorijās - nedaudz resni, vidēji resni, ļoti resni, u.c. Pašu aktīvistu vidū šīs kategorijas tiek vērtētas gan pozitīvi, gan negatīvi. Atzīstot resnumu kā spektru kļūst iespējams validēt un runāt par dažādām ķermeniskām pieredzēm, taču šādas kategorijas ir arī pretējas pārliecībai, ka ķermeņus nav nepieciešams kategorizēt.
S-Ž
Svara aizspriedumi
[ angļu - weigth bias ]
aizspriedumi vai negatīva attieksme, pamatojoties uz cilvēka objektīvo vai vizuāli uztverto svaru. Lai arī šeit minam piemērus par cilvēkiem ar lielāku svaru, šāda veida aizspriedumi ietekmē visu izmēru cilvēkus. Svara aizspriedumi var būtiski ietekmēt cilvēku dzīvi, izraisot diskrimināciju nodarbinātībā, izglītībā un veselības aprūpē. Dažreiz izmanto kā sinonīmu terminam "resnumaizspriedumi".
Svara stigma / stigmatizēšana
[ angļu - weight stigma and weight stigmatization ]
Termins, kuru plaši izmanto medicīnas pētījumos. Tās ir negatīvas attieksmes, aizspriedumi un diskriminējošas darbības, kas balstās uz cilvēka svaru vai ķermeņa izmēriem. Tajā pašā laikā tās var būt šādas darbības pret svaru vai svara pieaugšanu kā tādu. Svara stigma izpaužas vairākos veidos:
Pašstigma - uz sevi vērstas negatīvas pārliecības, sajūtas, darbības ķermeņa svara vai izmēra dēļ.
Sociālā stigma - sabiedrībā pastāvošas, uz citiem vērstas negatīvas pārliecības, sajūtas, darbības ķermeņa svara vai izmēra dēļ.
Asociatīva stigma - negatīvas attieksmes un diskriminējoša rīcība pret tiem, kas saistīti ar lielāka izmēra vai svara cilvēkiem.
Svara stigmai ir tieša ietekme uz personas mentālo, fizisko veselību un iekļaušanos sabiedrībā.
Saizisms
[ angļu - sizeism ]
Aizspriedumi un diskriminācija, kas balstīta uz cilvēka izmēru - tādu, kas vizuāli mazāks vai lielāks par sabiedrībā noteikto standartu.
Tievo privilēģija
Sociālu priekšrocību kopums, kurus tievi cilvēki piedzīvo dēļ pastāvošajiem aizspriedumiem pret cilvēkiem ar lielāku svaru. Piemēram, sabiedrības vērtību skalā tievums ir ļoti nozīmīgs, tāpēc tieviem cilvēkiem ir vieglāk socializēties, atrast piemērotu apģērbu, sasniegt karjeras izaugsmi u.c. strukturālas priekšrocības.
Vesels jebkurā izmērā
[ angļu - Health At Every Size, jeb HAES ]
Sabiedrības veselības pieeja, kuras pamatā ir apziņa, ka cilvēks ikvienā izmērā var būt vesels. Tai seko priekšnoteikumi - saņemt cieņpilnu un iekļaujošu medicīnisko aprūpi, veikt regulāru, sev patīkamu, fizisko aktivitāti, uzņemt pilnvērtīgu uzturu un pietiekamu miega apjomu. HAES mēģina apgāzt uzskatu, ka visi cilvēki ar lieko svaru ir slimi un aicina uz individuālu pieeju veselības stāvokļa izvērtēšanai.
Vai šķiet, ka šeit iederētos vēl kāds termins?
Raksti mums un izvērtēsim Tavu priekšlikumu!
© Flourish NGO 2025 / Mājaslapas satura pārpublicēšana atļauta tikai ar atsauci uz autoru.
Mājaslapa radīta projekta „Svara aizspriedumu aktualizēšana Latvijā” ietvaros, kas notiek ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Projekta līgums Nr. 2025.LV/NVOF/MIC/001/L8. Par tās saturu atbild biedrība “Flourish NGO”. Vairāk informācijas ŠEIT.